نمایندگی لنوو
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش اسمبل کردن کامپیوتر

همانطور که می دانید اصطلاح اسمبل کردن از کلمه ی انگلیسی assemble  به معنای سرهم کردن قطعات گرفته شده است. بنابراین هنگامی که از آموزش اسمبل کردن کامپیوتر صحبت می کنیم ، منظور همان آموزش سرهم کردن قطعات کامپیوتر است.

اگر برای سرهم کردن قطعات کامپیوتر می خواهید خودتان دست به کار شوید و به اصطلاح آدم فنی هم نیستید باید بدانید که انجام چنین کاری چندان هم مشکل نبوده و برای انجام آن فقط کافیست که قدم به قدم آموزش اسمبل کردن کامپیوتر را که در ادامه ی این مطلب به شما می گوییم ، دنبال کنید.

البته برای اسمبل کردن کامپیوتر روش ها و نکات زیادی وجود دارد که ما در مقاله از نمایندگی لنوو ” آموزش سریع و قدم به قدم اسمبل کردن کامپیوتر” می خواهیم به ساده ترین آنها اشاره کنیم.

اسمبل کردن کامپیوتر

مراحل آموزش سریع و قدم به قدم اسمبل کردن کامپیوتر

1. خرید قطعات

اولین مرحله از آموزش سریع و قدم به قدم سرهم کردن کامپیوتر مربوط به خرید قطعات مورد نیاز این کار است. شما قبل از هر چیزی باید بدانید که برای کامپیوتر خود به چه نوع قطعاتی نیاز دارید.مثلا اگر یک گیمر هستید قطعا به یک کارت گرافیک خوب و یک حافظه ی رم خوب نیاز خواهید داشت.

اما به طور کلی لیست قطعاتی که برای سرهم کردن کامپیوتر باید تهیه کنید به صورت زیر است:

 • کیس
 • پیچ و مهره
 • منبع تغذیه
 • کابل دیتا ساتا
 • کارت حافظه
 • فن پردازنده
 • سی پی یو
 • درایو نوری
 • مادربرد
 • هارد درایو
 • فن کیس

در صورت خرابی هریک از این ابزار و قطعات کامپیوتر حتما یه سر به مقاله 👈 تعمیر تجهیزات کامپیوتر لنوو 👉 بزن تا عیب یابی و تعمیرات به بهترین شکل انجام شود.

2. تامین ابزارهای لازم

دومین گام در آموزش سریع و قدم به قدم اسمبل کردن کامپیوتر، این است که حتما ابزارهای لازم جهت بستن و سرهم کردن این قطعات را قبل از شروع کار تهیه کنید. برخی از این ابزارها عبارتند از:

 • پیچ گوشتی 
 • کاتر سیم 
 • سیم لخت کن 
 • انبردست سوزنی 
 • چاقو 
 • چراغ قوه کوچک 
 • آچار قابل تنظیم 
 • ظرف کوچکی برای نگه داشتن پیچ و مهره ها 
 • ترکیب مخزن گرما و بند پایه Ground Strap

ابزاهای فوق را می توانید از فروشگاه های تجهیزات کامپیوتر خریداری کنید.

3. باز کردن کیس

حال در این مرحله از آموزش سریع و قدم به قدم سرهم کردن کامپیوتر ، حتما باید صفحات کیس خریداری شده را ، باز کنید. برای انجام این کار کافیست کمی پنل های بیرونی کیس را فشار دهید تا از هم جدا شوند ، سپس صفحه های کناری آن را جدا کنید تا به داخل کیس دسترسی داشته باشید.

برخی از صفحات کیس ممکن است که با پیچ به یکدیگر وصل شده باشند که می توانید به راحتی و با استفاده از پیچ گوشتی آنها را از هم جدا کنید.

4. آماده سازی کیس

در گام بعدی از آموزش سریع و قدم به قدم سرهم کردن کامپیوتر باید به سراغ آماده سازی کیس بروید. برای این کار باید تمامی کابل ها ، بسته بندی ها و پوشش های داخل کیس را باز کرده تا بتوانید اولین قطعه یعنی DVD-WR  را داخل کیس قرار دهید.

5. اتصال به زمین

یکی از مهمترین مراحل آموزش سریع و قدم به قدم اسمبل کردن کامپیوتر که باید به آن توجه کرد ، ایمنی در حین کار است. برای داشتن ایمنی کافی باید سیم ارت را به زمین برخورد داده یا وصل کنید. زیرا انجام این کار مانع از ایجاد اتصال یا برق گرفتگی بدنه دستگاه می شود.

6. نصب مادربرد

مرحله ی بعدی که برای آموزش سرهم کردن قطعات کامپیوتر باید به آن اشاره کرد ، نصب مادربرد است. برای این کار ابتدا باید اسلات های مادربرد را در جای درست خود نصب کرده و آنها را با درگاه های رابط هماهنگ کنید. زیرا اگر اسلات های مادربرد به درستی نصب نشوند ممکن است مادربرد داخل کامپیوتر به درستی عمل نکند.

اسمبل کردن کامپیوتر

7. نصب هارد دیسک

معمولا در اکثر کیس ها فضای کافی برای قرار دادن هارد دیسک وجود دارد و برای انجام این کار مشکل یا محدودیت خاصی نخواهید داشت. فقط بعد از قرار دادن هارد در جای درست خود حتما پیچ های مربوط به آن را به طور کامل و محکم ببندید.

8. نصب درایور نوری

در آموزش سریع و قدم به قدم اسمبل کردن کامپیوتر زمانی باید به سراغ این مرحله بروید که قصد دارید از دی وی دی ، در کامپیوتر یا کیس خود استفاده کنیم.معمولا در کیس ها فضای بیشتری برای نصب انواع درایورهای نوری مانند:  CD، DVD-ROM ،CD-ROM وجود دارد.

برای نصب این قطعه ، کاور اسلات 5.25 اینچی را به طور کامل از کیس جدا کرده و درایور نوری را از قسمت جلوی کیس وارد قفسه 5.25 اینچی کنید.سپس تمامی پیچ ها و اتصالات مربوط به این قسمت را محکم ببندید.

9. نصب پردازنده

یکی از قطعات مهمی که در هنگام سرهم کردن کامپیوتر باید به آن توجه کنید ، پردازنده یا همان CPU کامپیوتر است. به خصوص زمانی که می خواهید آن را بر روی پایه برد قرار دهید.

برای انجام این کار اول باید میله فلزی کوچک را از کنار سوکت بلند کرده و CPU را طوری وارد کنید که خطوط روی هم چیده شوند.سپس میله را به پایین فشار دهید تا CPU در جای خود قفل شود. در حین انجام این کار مراقب باشید که پین های CPU خم یا جدا نشوند.

10. نصب رم

در این مرحله از آموزش سریع و قدم به قدم سرهم کردن کامپیوترکافیست که رم را روی اسلات مربوط به آن تنظیم کرده سپس هر دو طرف رم را فشار دهید تا وارد اسلات شود.

11. نصب فن CPU

یکی دیگر از مراحل اسمبل کردن کامپیوتر مربوط به نصب فن CPU است.این فن به همراه یک قطعه ی آلومینیومی به نام گرماخور یا هیت سینک ( Heat Sink ) نصب می شود و وظیفه ی آن خنک کردن سیستم است.در هنگام نصب فن CPU حتما باید سطح تماس بین CPU و هیت سینک به یک لایه نازک از خمیر سفید رنگی به نام سیلیکون ، آغشته شود. در انتها باید سوکت برق فن که به صورت( 3PIN ) است به پورت مخصوصی که بر روی سطح مادربرد تعبیه شده ، وصل شود.

اینو بخون حتما به کارت میاد : رفع مشکل عدم شناسایی هارد در نصب ویندوز

12. نصب فن کیس

این قطعه نیز وظیفه ی خنک کردن سیستم را دارد ؛ و برای نصب آن باید فن را بر روی شیارهایی که پیچ در آنها نصب می شود تنظیم کرده و بعد آن را به طور کامل پیچ کنید.سپس سوکت برق مربوط به فن را به سوکت های آزاد منبع تغذیه وصل کنید.

13. نصب منبع تغذیه

موردی که در آموزش سریع و قدم به قدم اسمبل کردن کامپیوتر ، خوب است که بدانید ، این است که گاهی منبع تغذیه یا همان پاور کامپیوتر از قبل روی کیس نصب شده است.اما اگر چنین نبود باید کابل 24 پین منبع تغذیه را به سوکت مادگی متصل در مادربرد وصل کنید. با فشار دادن اهرم پلاستیکی ، زبانه سوکت در جای خود قرار گرفته و کیپ می شود.

14. اتصال کابل ها و بستن کیس

آخرین مرحله آموزش سریع و قدم به قدم سرهم کردن کامپیوتراین است که ، کابل ها و بدنه ی کیس را به درستی و محکم ببندید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *