نمایندگی لنوو
اشتراک گذاری

علت به‌هم‌ ریختگی رنگ‌ها در لپ تاپ لنوو و رفع آن

یکی از مشکلاتی که در لپ تاپ ها از جمله لپ تاپ های  لنوو گزارش می شود، مسئله به‌هم‌ریختگی رنگ است. اگرچه در بسیاری از موارد این مشکل به‌راحتی و با استفاده از چند روش ساده حل می‌شود، اما گاهی مشکل جدی است و مرتبط با کارت گرافیک و یا مانیتور لپ تاپ لنوو است که نیاز به تعمیر لپ تاپ لنوو را توسط تکنسین دارد. در این نوشتار به بررسی دلایل به‌هم‌ریختگی رنگ‌ها در لپ تاپ لنوو می‌پردازیم و از راهکار‌هایی مانند کالیبره کردن نمایشگر نیز صحبت خواهیم کرد.

علت قاطی شدن رنگ ها در لپ تاپ لنوو 

به‌هم‌ ریختگی رنگ‌ها در لپ تاپ لنوو می‌تواند به علت مشکلات کارت گرافیک و یا مانیتور باشد. اگر لپ تاپ شما با مشکلاتی مانند وارد شدن ضربه روبرو شود، به احتمال زیاد رنگ‌های آن قاطی خواهد شد. در صورتی که وارد شدن ضربه عامل این مشکل باشد، مجبور به تعویض مانیتور هستید و راه دیگری پیش‌روی شما نیست. اما اگر مشکل قاطی شدن رنگ در اثر کارت گرافیک ایجاد شود، احتمال تعمیر تخصصی آن وجود دارد. مشکل کارت گرافیک نیز مسئله‌ای جدی است و در بسیاری از موارد باید آن را تعویض کرد. در حالتی که مشکلات نرم‌افزاری در کارت گرافیک عامل به‌هم‌ریختگی رنگ در مانیتور لپ تاپ لنوو باشد، با روش‌های ساده‌ای مانند کالیبره کردن می‌توان مشکل را حل کرد.

علت قاطی شدن رنگ های مانیتور لپ تاپ لنوو

مشکل تغییر رنگ در صفحه نمایشگر

یکی دیگر از مشکلاتی که کاربران لپ تاپ لنوو گاهی با آن مواجه می‌شوند، مسئله تغییر رنگ در صفحه نمایش است که این مشکل دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. علت این تغییر رنگ می‌تواند موارد ساده‌ای مانند مشکلات کابل باشد. اما گاهی نیز این مسئله جدی است و ریشه آن به کارت گرافیک برمی‌گردد. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، قبل از هر چیزی اتصال کابل و تنظیمات رنگ لپ تاپ را بررسی کنید. اگر باز مشکل حل نشد، عیب از کارت گرافیک است و باید آن را به متخصصان بسپارید. این مشکل نیز مانند مشکل به‌هم‌خوردن رنگ‌ها در لپ تاپ لنوو بسیاری از کاربران را آزار می‌دهد.

نحوه کالیبره کردن مانیتور لپ تاپ لنوو

در صورتی که اختلالات نرم‌افزاری کارت گرافیک دلیل به‌هم‌ریختگی رنگ‌ها در لپ تاپ لنوو باشد، کالیبره کردن می‌تواند مشکل را حل کند. راهکار کالیبره کردن باعث تنظیم رنگ و بهبود شفافیت می‌شود. برای کالیبره کردن لپ تاپ لنوو باید مراحل زیر را انجام دهید:

1- به جستجوی گزینه Calibrate در منوی استارت بپردازید و سپس Calibrate display color را از لیست ظاهر‌شده انتخاب کنید.

نحوه کالیبره کردن مانیتور لپ تاپ لنوو

2- حال پنجره تازه‌ای باز می‌شود که در آن باید Advance Display Setting را انتخاب کنید.

قاطی شدن رنگ ها در مانیتور لپ تاپ لنوو

3- اینک باید اطمینان حاصل کنید که رزولوشن مانیتور لپ تاپ لنوو به صورتی است که عبارت Recommended در مقابل آن نوشته شده است. این پیشنهاد خود سیستم است و باید از درست بودن آن مطمئن شوید.

4- سپس باید داخل همان پنجره گزینه Color Calibration را جستجو کرده و آن را انتخاب کنید. بعد از این کار فرآیند کالیبره کردن شروع می‌شود و باید بر روی گزینه next کلیک کنید.

بهم ریختن رنگ های مانیتور لپ تاپ لنوو

5- در ادامه باید طبق راهنمایی‌های سیستم پیش بروید و تنظیمات لازم را انجام دهید. ابتدا باید میزان نوردهی مانیتور لپ تاپ لنوو را تنظیم کنید و آن را بر روی good قرار دهید. بعد از این کار باید گزینه next را بزنید و وارد مرحله بعدی شوید.

6-در پنجره جدید باید میزان نوردهی را با استفاده از گزینه طرف چپ عکس و  همچنین با توجه به تصویر پنجره پیشین تنظیم کرده و بر روی next کلیک کنید.

7- اینک باید روشنایی صفحه نمایش را تنظیم کنید. در اینجا باید از میان گزینه‌های موجود Good brightness را انتخاب کرده و با زدن گزینه next وارد مرحله بعدی شوید.

8- حالا نوبت به میزان کردن کنتراست نمایشگر می‌رسد. در اینجا باید از میان گزینه‌های موجود گزینه Good contrast را انتخاب کرده و سپس بر روی next کلیک کنیم. فراموش نکنید که کنتراست مانیتور لپ تاپ لنوو را باید با در نظر گرفتن گزینه Good contrast تنظیم و مناسب کنیم.

9- نهایتا نوبت به متعادل‌سازی رنگ‌ها می‌رسد که در اینجا باید خاکستری را در نظر گرفته و انتخاب نمایید. سپس گزینه next را بزنید تا پنجره جدیدی باز شود. 

10- در اینجا نیز باید میزان رنگ خاکستری را همانند پنجره پیشین تنظیم کنید. اهرم‌های پایین صفحه به تنظیم حساس این فرآیند کمک می‌کنند و می‌توانند شما را بسیار به رنگ پیشنهادی سیستم نزدیک کنند.

10- در آخر باید بر روی گزینه finish کلیک کنید تا تمامی تنظیمات ذخیره شوند. به این ترتیب می‌توان مشکل به‌هم‌ریختگی رنگ‌ها در لپ تاپ لنوو را حل کرد.

عوامل موثر در به‌هم‌ ریختگی رنگ‌ها در لپ تاپ لنوو

گرم شدن لپ تاپ و افزایش دمای آن

عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند دلیل قاطی شدن رنگ‌ها در لپ تاپ لنوو باشند. یکی از این عوامل گرم شدن لپ تاپ و افزایش دمای آن است. در این حالت باید به تعمیر فن لپ تاپ خود اقدام کنید که به احتمال زیاد بعد از انجام این تعمیرات، مشکل قاطی شدن رنگ حل خواهد شد. پس زمانی که با مشکل به‌هم‌خوردن رنگ مواجه شدید، حتما دمای لپ تاپ خود را نیز بررسی کنید.

میدان های مغناطیسی اطراف لپ تاپ

گاهی میدان‌های مغناطیسی اطراف لپ تاپ باعث ایجاد مشکل به‌هم‌ریختگی رنگ‌ها در لپ تاپ لنوو می‌شوند. در این حالت باید این میدان‌ها را پیدا کرده و آن‌ها را از میان بردارید. ابزار‌هایی مانند بلندگو می‌توانند در اطراف سیستم شما میدان مغناطیسی ایجاد کنند و شما را با دردسر به‌هم‌خوردن رنگ مواجه کنند. پس همواره ابزار‌هایی را که در اطراف لپ تاپ وجود دارند مورد بررسی قرار دهید و میدان‌های مغناطیسی مزاحم را از بین ببرید.

راه های حل مشکل قاطی شدن رنگ ها در لپ تاپ

یکی از کار‌هایی که لازم است در زمان قاطی شدن رنگ انجام دهید، عوض کردن نمایشگر لپ تاپ است. لپ تاپ را به یک مانیتور وصل کنید ، اگر لپ تاپ با نمایشگر جدید مشکلی نداشت و رنگ‌ها را قاطی نکرد، مطمئن خواهید شد که مانیتور لپ تاپ لنوو دچار آسیب شده است.

در نهایت باید بگوییم که تعدادی نرم‌افزار رایگان در سایت‌های مختلف وجود دارند که نصب آن‌ها می‌تواند مشکل به‌هم‌خوردن رنگ‌ها در لپ تاپ لنوو را حل کند. این نرم‌افزار‌ها به آزمایش رنگ و پیکسل‌های نمایشگر می‌پردازند و اقدامات لازم را برای حل مشکل به عمل می‌آورند. Eizo MonitorTest یکی از این ابزار‌ها است که می‌تواند کمک شایان توجه‌ای به مشکل به‌هم‌خوردن رنگ در لپ تاپ لنوو کند. اگر هیچ کدام از اقدامات ذکر‌شده در این مقاله جواب نداد، مجبور به تعمیر تخصصی و مراجعه به نمایندگی لپ تاپ لنوو هستید. نظر شما چیست؟ آیا تا به حال رنگ‌های لپ تاپ شما قاطی شده است؟ چه تجربه‌هایی در این زمینه دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *