نمایندگی لنوو
اشتراک گذاری

دلایل نمایش ارور صفحه آبی ویندوز در لپ تاپ لنوو و راه های رفع آن

ارور صفحه آبی ویندوز در لپ تاپ لنوو یکی از ارورهایی است که کاربران زیادی را درگیر می کند. صفحه آبی لپ تاپ که به BSOD معروف است، عموما به علت ایراد در برخی قطعات خاص، نواقص نرم افزاری یا ایراد در درایورها به وجود می آید.

 ارور صفحه آبی مرگ ویندوز در لپ تاپ لنوو باعث کرش کردن سیستم عامل شده و می تواند باعث از کار افتادن سیستم عامل شود. به طوری که پس از نمایش این ارور دیگر سیستم نمی تواند هیچ پردازش خاصی را به صورت خودکار انجام دهد. 

ارور صفحه آبی ویندوز در لپ تاپ لنوو و دیگر برندها عموما هنگام روشن شدن و بالا آمدن ویندوز یا در حین کار با سیستم رخ می دهد. در چنین مواقعی کاربر تنها قادر به ریست کردن سیستم است و امکان انجام دادن عملیات دیگری وجود ندارد. علل بروز ارور صفحه آبی و همچنین روش های رفع آن در این مقاله آورده شده است. اگر با ارور صفحه آبی مرگ مواجه شدید، می توانید برای برطرف کردن آن از تیم تعمیرات لپ تاپ نمایندگی لنوو کمک بگیرید.

ارور صفحه آبی مرگ ویندوز در لپ تاپ لنوو

علل اصلی نمایش ارور صفحه آبی ویندوز در لپ تاپ لنوو

اگرچه در این مقاله بیشتر راجع به لپ تاپ لنوو صحبت می شود، اما علل بروز این مساله و حتی راهکارهای حل مشکل که در این باره گفته می شود، برای تمامی لپ تاپ های ویندوزی قابل اجرا هستند. اگر از تکنسین های بخش تعمیر لپ تاپ Lenovo سوال کنید، می گویند که مهم ترین عامل نمایش ارور صفحه آبی ویندوز در لپ تاپ لنوو و دیگر برندها خرابی قطعات خاص دستگاه مانند رم یا منبع تغذیه است. اما نمایش blue screen of death در لپ تاپ، تنها به این موارد محدود نمی شود.

 مورد بعدی که می تواند منجر به نمایش ارور صفحه آبی مرگ ویندوز شود، مربوط به عوامل نرم افزاری است. بررسی دستگاه هایی که جهت رفع مشکل ارور صفحه آبی به مراکز تعمیراتی ارجاع داده شده اند نشان می دهد که بسیاری از این دستگاه ها درگیر ایراداتی مانند ویروسی شدن، به هم ریختن تنظیمات بایوس و ایراد در برخی برنامه ها بوده اند که همین عوامل منجر به نمایش ارور BSOD شده اند. اگرچه احتمال نمایش ارور صفحه آبی به دلیل افزایش بیش از حد دمای قطعات کم است، اما این مورد را نیز نباید دست کم گرفت.

خواندن این مقاله پیشنهاد می شود : دلیل روشن نشدن لپ تاپ لنوو چیست ؟

راهکارهای رفع مشکل ارور صفحه آبی مرگ ویندوز در لپ تاپ لنوو

با توجه به این که منشا بروز ایراد در کدام یک از بخش های سیستم بوده، طبیعتا راهکار رفع آن نیز متفاوت است. از همین رو برای رفع این مساله ابتدا لازم است که دستگاه توسط تکنسین های متخصص مورد بررسی و عیب یابی قرار گرفته و پس از آن با توجه به وضعیت سیستم، راهکار تعمیراتی مناسب اتخاذ شود. در این بخش اما راهکارهای کلی جهت رفع این ایراد را آورده ایم:

مشخص کردن قطعه آسیب دیده و تعمیر یا تعویض آن

در صورتی که ارور صفحه آبی ویندوز در لپ تاپ لنوو به دلیل خرابی قطعات نمایش داده شود، می توان با شناسایی قطعه معیوب و جایگزینی آن با یک قطعه جدید مشکل را برطرف کرد. برای مشخص کردن این مورد لازم است که بخش مربوط به device manager در control panel دستگاه را باز کرده و تمامی قطعات را بررسی نمایید. در این بخش عموما سخت افزارهایی که با ایراد مواجه هستند با یک علامت تعجب زرد رنگ مشخص شده اند. پس از آن می توانید روی قطعه آسیب دیده راست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب نمایید. در این بخش یک IRQ یا کانال درخواست وقفه برای این قطعه آسیب دیده تعریف شده و در بسیاری موارد منجر به رفع مشکل می شود.

تغییر تنظیمات بایوس

یکی دیگر از مسائلی که منجر به نمایش ارور صفحه آبی ویندوز می شود به هم ریختن تنظیمات بایوس لپ تاپ است. تنظیم بایوس لپ تاپ نیز تا حدودی تخصصی بوده و پیش شرط هایی دارد که در صورت رعایت نکردن آن ها ممکن است لپ تاپ دچار خسارت های بیشتری شود، از همین رو پیشنهاد می شود که در صورتی که در این زمینه تجربه کافی ندارید از انجام آن بپرهیزید. برای اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله های آموزش آپدیت بایوس لپ تاپ لنوو و تنظیمات بایوس لپ تاپ لنوو مراجعه نمایید.

برطرف کردن مشکلات نرم افزاری

در برخی موارد ممکن است فرآیند نصب نرم افزارها به طور صحیح انجام نشده و به همین علت ارور صفحه آبی مرگ ویندوز در لپ تاپ لنوو به نمایش درآید. در چنین مواردی می توان با شناسایی نرم افزارهایی که دچار ایراد هستند و برطرف کردن مشکلات آن، این ارور را نیز برطرف کرد. توجه داشته باشید که رفع مشکلات نرم افزاری جهت برطرف کردن ارور صفحه آبی ویندوز در لپ تاپ لنوو ویندوز امری تخصصی بوده و نیاز به مهارت و دانش بالایی دارد.

تعمیر ال سی دی لپ تاپ لنوو با ضمانت نامه معتبر !

تعمیرات مربوط به رم

مشاهده ارور صفحه آبی یا fatal error در لپ تاپ به کاربر اطلاع می دهد که رم دچار مشکلات سخت افزاری جدی شده و باید تعمیر شود. ارور صفحه آبی ویندوز در لپ تاپ لنوو عموما به دلیل همخوانی نداشتن ماژول های نصب شده رم یا تراشه ها به وجود می آید و با تعمیر رم برطرف خواهد شد.

تعمیر هارد دیسک

هارد دیسک نیز یکی از قطعات حساس و مهم به کار رفته در لپ تاپ است که ایراد در آن می تواند منجر به نمایش ارور صفحه آبی ویندوز در لپ تاپ لنوو شود. البته تعمیر هارد لپ تاپ لنوو بهتر است به دست افراد متخصص و با دانش فنی بالا انجام شود. یکی از راهکارهای رفع مشکلات هارد دیسک defrag کردن آن است. defrag کردن به معنای فرمت کردن بوده و موجب پاک شدن اطلاعات روی هارد دیسک می شود؛ بنابراین پس از defrag کردن آن لازم است هارد تحت بازیابی اطلاعات قرار گیرد تا بتوان در حد امکان به اطلاعات روی آن دسترسی پیدا کرد. یکی از بخش هایی که ممکن است در هنگام رفع ارور صفحه آبی مرگ ویندوز در لپ تاپ لنوو در نظر گرفته نشود، سوکت های هارد دیسک است. جالب است بدانید که گاهی اوقات حتی ایراد جزئی مانند کثیف بودن سوکت های هارد دیسک نیز می تواند منجر به نمایش ارور صفحه آبی شود. بنابراین هرگز از تمیز کردن سوکت های هارد دیسک غافل نشوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *