نمایندگی لنوو
اشتراک گذاری

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

همه کاربران ممکن است که هنگام کار با لپ تاپ با مشکلاتی مانند تمام شدن ناگهانی شارژ باتری ان و یا خاموش شدن ناگهانی سیستم خود مواجه شوند.  این موضوع می تواند بسیار آزاردهنده باشد چرا که یکی از ویژگی های لپ تاپ قابل حمل بودن آن است و خالی شدن سریع شارژ باتری می تواند این قابلیت لپ تاپ را از آن بگیرد.اما شما می توانید با کالیبره کردن باتری لپ تاپ خود ، عمر باتری و همچنین سلامت کارکرد آن را افزایش داده و دیگر با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

به طور کلی کالیبراسیون یعنی اندازه گیری و تعیین صحت یک وسیله طبق مرجع تایید شده برای آن است. یعنی هدف از کالیبراسیون ایجاد نظامی موثر به منظور کنترل صحت و دقت پارامترهای مختلف در تجهیزات و وسایل گوناگون است.

خال سوالی که ممکن است برای همه کاربران از جمله شما پیش آید این است که چگونه باتری لپ تاپ لنوو خود را کالیبره کنیم؟ که با خواندن این مطلب از نمایندگی لنوو تا انتها می توانید به پاسخ سوال خود دست یابید.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

روش های کالیبره کرده باتری لپ تاپ

روش اول 

اولین و ساده ترین روش برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ که می توانید بدون هیچ تجهیزات یا برنامه خاصی آن را اجرا کنید به صورت زیر است:

 • ابتدا لپ تاپ را تا 100 درصد شارژ کنید و بعد از آن که به صورت کامل پر شد ، تا دو ساعت لپ تاپ را از شارژر جدا نکنید.
 • بعد از دو ساعت لپ تاپ را از شارژر جدا کرده و تا زمانی که باتری خالی شود از آن استفاده کنید.
 • حال با دیدن هشدار باتری هر جا از کار خود هستید آن را ذخیره کنید و اجازه دهید لپ تاپ آنقدر روشن باشد تا به صورت خودکار خاموش شود.
 • سپس به مدت پنج ساعت صبر کنید و سپس مجدد لپ تاپ را 100 درصد شارژ کنید.

اینو بخون حتما به کارت میاد : تست سلامت باتری لپ تاپ

روش دوم یا کالیبره کردن دستی باتری لپ تاپ

یک روش ساده دیگر که می توان در پاسخ به سوال “چگونه باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم؟” ارائه داد ، روش کالیبره کردن دستی باتری لپ تاپ است. برای انجام این کار کافیست طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا باتری لپ تاپ خود را به صورت کامل و 100 در صد شارژ کنید.
 • حال اجازه دهید سیستم به مدت دو ساعت استراحت کند و همچنان شارژر نیز به ان وصل باشد.
 • سپس به صورت معمول از لپ تاپ خود استفاده کنید اما مطمئن شوید که در این حین خیلی گرم نمی شود.
 • وارد کنترل پنل شده و از بخش Hardware and Sound گزینه Power Option را انتخاب کنید.
 • در پنجره ای که باز می شود ريا، ابتدا گزینه change plan settings و بعد گزینه
کالیبره کردن باتری لپ تاپ
 •  change advanced power settings را انتخاب کنید.
 • اینک هر دو گزینه را در بخش Critical battery level به %7 تغییر دهید و در انتها بر روی Apply کلیک کنید.
 • شارژر را از لپ تاپ جدا کرده و شروع به کار با سیستم کنید تا زمانی که باتری آن خالی شود. در این هنگام لپ تاپ خاموش شده و اجازه دهید از زمان خاموش شدن آن 5 ساعت بگذرد سپس مجدد لپ تاپ را به شارژر متصل کنید تا باتری به صورت 100 درصد شارژ شود.
 • حال لپ تاپ را روشن کرده و تغییراتی که در بالا انجام دادید را به حالت اول بازگردانید. اینک باتری لپ تاپ شما کالیبره شده است.
کالیبره کردن باتری لپ تاپ

روش سوم استفاده از برنامه های کمکی برای کالیبره کردن لپ تاپ

بعضی از تولید کنندگان یک برنامه کمکی برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ به کاربران خود ارائه می دهند. این ابزار معمولا ابتدا اطمینان پیدا می کند که باتری کاملا پر شده باشد ، بعد تنظیمات مدیریت انرژی را غیر فعال کرده و در نهایت به باتری اجازه می دهد تا به طور کامل کار کرده و تخلیه شود. این برنامه های می تواند کالیبره کردن لپ تاپ را برای شما راحت تر کند اما برخی از برندها و مدل ها هستند که شرکت تولید کننده برای آنها این برنامه را ارائه نمی کند و شما باید از روش های فوق برای انجام این کار استفاده کنید.

نکته: ممکن است برای شما این سوال پیش آید که هر چند وقت یک بار باید باتری لپ تاپ را کالیبره کنیم؟ افرادی که در این زمینه تخصص دارند اعلام کرده اند که بهتر است عمل کالیبره کرده باتری لپ تاپ را هر سه ماه یک بار انجام دهید تا سلامت باتری سیستم شما حفظ شود.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *