نمایندگی لنوو
اشتراک گذاری

دلیل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو و راه کار های رفع آن

در حالت عادی در انواع لپ تاپ های برند لنوو، نور نمایشگر به صورت خودکار متناسب با نور محیطی و کم و زیاد شدن نور اطراف تنظیم می شود. با این حال کاربران می توانند با استفاده از کلید های تنظیم نور روی کیبورد لپ تاپ میزان نور صفحه را به میل خود کم و زیاد کنند. اما یکی از مشکلات کاربران، کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو است که می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. 

گاهی ایراد تنها مربوط به به هم خوردن تنظیمات لپ تاپ است. اما گاهی نیز کم نور شدن نمایشگر لپ تاپ لنوو دلایل فنی تری دارد و به بررسی های تخصصی بیشتری نیاز است. از طرفی نیز گاهی اوقات نور محیط به نحوی است که نور صفحه اصلا مطلوب نیست و باید آن را بیشتر کرد.

 مانند مواقعی که در محیط باز هستیم و نور محیط زیاد است. در این جا می خواهیم دلایل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو را بررسی کنیم. کارشناسان تعمیر لپ تاپ لنوو راه کارهای مناسب برای رفع آن را نیز ارائه دهیم.

کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو

دلیل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو چیست؟

دلایل مختلفی می تواند موجب بروز مشکل کم نور شدن نمایشگر لپ تاپ ها شود که هم ایرادهای نرم افزاری و هم مشکلات سخت افزاری را می توان در نظر گرفت.

دلایل نرم افزاری

 گاهی اوقات خصوصا در به روز رسانی های ویندوز و درایور ها، یک سری اختلالات در سیستم ایجاد می شود و دکمه های تنظیم نور صفحه درست کار نمی کنند. با از کار افتادن این کلید ها، نور صفحه کم شده و نمی توان آن را زیاد کرد.

 گاهی نیز دکمه ها کار می کنند اما سریعا نور صفحه را به میزان زیادی کم می کنند. گاهی نیز نور صفحه بلافاصله در اثر جدا شدن شارژر کم می شود که دلیل این حالت سیستم محافظتی لپ تاپ از باتری دستگاه است و می توان با انجام بخشی از تنظیمات آن را برطرف کرد. از طرفی به روز نبودن کارت گرافیک و تنظیم نبودن آن روی حالت حداکثری می تواند موجب کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو شود.

دلایل سخت افزاری

مشکلات باتری، شارژر، کم شدن شارژ دستگاه و مواردی از این دست هم می تواند دلیل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو شود. بروز مشکل در مانیتور لپ تاپ لنوو و جدا شدن یا شل شدن کابل متصل به نمایشگر هم دلیل سخت افزاری دیگری است که می تواند موجب کاهش نور نمایشگر و تاریک شدن آن شود. 

از طرفی نیز گاهی اوقات نور صفحه به دلیل ضعیف شدن لامپ نئونی نمایشگر کم می شود که این لامپ مسئول تامین نور نمایشگر است. اگر مدار تغذیه نیز دچار مشکل شود، روند برق رسانی به صفحه نمایش با اختلال مواجه شده است.  در نتیجه شاهد کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو خواهیم بود.

 در نتیجه بروز هر یک از این مشکلات به بررسی و عیب یابی تخصصی دستگاه در یک مرکز تعمیراتی معتبر نیاز است. مرکز سخت افزار ایران، یک مرکز تعمیراتی تخصصی است که خدماتی از جمله تعمیر ال سی دی لپ تاپ لنوو را ارائه می دهد.

این مقاله ی کاربردی را از دست ندهید : دلیل روشن نشدن لپ تاپ لنوو چیست ؟

راه کار های رفع مشکل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو

اگر مشکل دستگاه یک ایراد سخت افزاری باشد، باید برای رفع کم نور شدن نمایشگر لپ تاپ لنوو تعمیرات سخت افزاری را در نظر گرفت. برای مثال تعمیر باتری و کابل شارژ لپ تاپ لنوو یا تست مدار شارژ لپ تاپ و تعمیر و تعویض لامپ های نئونی نمایشگر از جمله مواردی است که می توان برای رفع مشکل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو از آن ها استفاده کرد. 

مشکلات نوسان برق و کم و زیاد شدن ولتاژ می تواند به مرور زمان روی نمایشگر و فسفر لامپ های صفحه نمایش تاثیر منفی بگذارد و موجب افت کارایی آن ها شود. اما اگر ایراد نرم افزاری باشد و به دلیل یک سری به هم خوردگی تنظیمات نور صفحه کم شود، راه حل های زیر می تواند برای رفع مشکل کارامد باشند.

تنظیم رزولوشن تصویر از طریق تنظیمات صفحه نمایش

در راه کار اول برای رفع مشکل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو توصیه می شود با دسترسی به تنظیمات رزولوشن نمایشگر، میزان وضوح تصویر را به صورت دستی تنظیم کنید. با راست کلیک کردن روی صفحه نمایش، گزینه Screen Resolution را انتخاب کرده و پس از باز شدن و با دسترسی به بخش Advanced setting روی مانیتور کلیک کنید.

کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو

در این جا می توان نرخ وضوح تصویر مد نظر را انتخاب کرد و مجدد میزان روشنایی و نور صفحه نمایش را بررسی کرد. در قسمت Resolution مقدار رزولوشن لپ تاپ نشان داده شده است. با کلیک بر روی آن می‌توانید رزولوشن را تغییر دهید. بهتر است رزولوشن را روی Recommended تنظیم کنید تا بهترین کیفیت را داشته باشید. 

کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو

کارت گرافیک را به نسخه های قبلی آپگرید کنید

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، بسیاری از موارد کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو به دلیل به روز رسانی های سیستم عامل و درایور های سیستم خصوصا کارت گرافیک آن است. در نسخه های جدید تر معمولا دکمه های کم و زیاد کردن نور صفحه از کار می افتد و صفحه نمایش کم نور می شود.

بنابراین بهتر است نسخه های قدیمی تر کارت گرافیک مخصوص لپ تاپ را دانلود کرده و با نصب آن ها مشکل کم نور شدن نمایشگر لپ تاپ لنوو را برطرف کنید. البته اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید، به دلیل به روز رسانی های خودکار این سیستم عامل این روش چندان کارایی ندارد.

استفاده از روش رجیستری برای رفع مشکل کم نور شدن نمایشگر لنوو

راه کار بعدی برای رفع مشکل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو استفاده از روش رجیستری است. برای این منظور باید به پنجره Run ویندوز دسترسی پیدا کنید. در این جا عبارت regedit را تایپ کنید تا به تنظیمات رجیستری ویندوز دسترسی پیدا کنید. 

کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو

بعد از ورود به صفحه تنظیمات رجیستری، دکمه های Ctrl + F را زده و در کادر ارائه شده عبارت FeatureTestControl را تایپ کنید. با نمایان شدن این عبارت روی آن راست کلیک کرده و گزینه Modify را بزنید. 

کم نور شدن صفحه لپ تاپ لنوو

 

یک کادر برای شما باز می شود که باید در آن میزان ارزش انتخابی را روی FFFF قرار داده و دکمه ok را بزنید. از تنظیمات رجیستری ویندوز خارج شده و سیستم را یک بار ریستارت کنید. در اکثر موارد مشکل کم نور شدن صفحه نمایش لپ تاپ با این راه کار برطرف می شود.

کم نور بودن لپ تاپ لنوو

به روز رسانی کردن کارت گرافیک لپ تاپ

گاهی اوقات مشکلات نمایشگر مانند کم نور شدن یا تاریک شدن آن مربوط به ایراد های گرافیکی سیستم است. از این رو بهترین روش به روز رسانی کردن کارت گرافیک لپ تاپ مورد نظر است. با استفاده از مقالات موجود در خصوص نحوه به روز رسانی کارت گرافیک لپ تاپ لنوو می توانید مشکل کم شدن نور صفحه لپ تاپ را برطرف نمایید.

گاهی نیز ممکن است اتصال کارت گرافیک به لپ تاپ لنوو دچار مشکل شده باشد که در این صورت باید از تعمیرکاران مجرب در این زمینه کمک بگیرید. یک نکته دیگر استفاده از یک سری نرم افزار ها است که می توانند عملکرد کارت گرافیک را خصوصا برای اجرای بازی های سنگین بهبود ببخشند. این مورد کمک می کند تا مشکلات گرافیکی سیستم به حداقل برسد و دیگر ایراد هایی نظیر کم نور شدن نمایشگر لپ تاپ ایجاد نشود.

تنظیم کارت گرافیک AMD

اگر لپ تاپ لنوو شما کارت گرافیک AMD دارد، جهت بالا بردن کیفیت تصویر و افزایش نور لپ تاپ لنوو می توانید در نوار وظیفه ویندوز به دنبال گزینه ای به نام Radeon Settings بگردید. با کلیک روی آن وارد برنامه ی Radeon خواهید شد. سپس به Display در سمت راست تصویر بروید. در این قسمت شما می توانید تنظیمات مختلفی از جمله حرارت رنگ، روشنایی، کنتراست و غیره را تغییر دهید تا به کیفیت تصویر دلخواه خود برسید.

افزایش عملکرد کارت گرافیک لپ تاپ

روش پیشنهادی بعدی برای افزایش نور نمایشگر و رفع مشکل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو، قرار دادن عملکرد کارت گرافیک دستگاه روی حالت حداکثری است. برای این منظور باید وارد پنل NVIDIA شد و در ستون سمت چپ گزینه Manage 3D settings را انتخاب و روی آن کلیک کرد.

 در سربرگ های ارائه شده در بخش سمت راست صفحه باید روی سربرگ Global Settings کلیک کرده و از منوی کشویی موجود گزینه High – performance NVIDIA processor را انتخاب کنید. بعد از یک بار ریستارت کردن سیستم، میزان نور صفحه را مجددا بررسی نمایید.

کم شدن نور لپ تاپ لنوو

پیش فرض ویندوز را تغییر دهید

یکی از پیش فرض های ویندوز مربوط به کاهش نور صفحه در مواردی است که لپ تاپ از شارژ جدا می شود و از شارژر به باتری انتقال می یابد. این حالت پیش فرض برای کاهش میزان مصرف باتری لپ تاپ موجب کم شدن نور صفحه لپ تاپ به صورت خودکار می شود.

 اگر با این حالت سیستم خود مشکل دارید می توانید با رفتن به تنظیمات کنترل پنل لپ تاپ و انتخاب گزینه Power Option گزینه  Adjust Plan Brightness را انتخاب و با کشیدن گزینه on battery به راست میزان نور را افزایش دهید.

رفع مشکلات درایور جهت رفع کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو

گاهی اوقات مشکل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو مربوط به درایور نمایشگر است. در این حالت نمی توان از کلید های تنظیم نور صفحه استفاده کرد و نور را کم و زیاد کرد. یک راه حل ساده برای رفع مشکل کم نور شدن نمایشگر لپ تاپ در این خصوص، غیر فعال کردن و فعال سازی مجدد آداپتور نمایشگر است. با ورود به بخش Device manager می توان گزینه Display adaptors را انتخاب کرد و با غیر فعال کردن و فعال سازی مجدد آن ها، مشکل کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو را برطرف کنید.

رفع مشکلات نور صفحه نمایش لنوو

روش های محافظت از نور نمایشگر لپ تاپ لنوو

در پایان یک سری توصیه ها را ارائه می دهیم که می توان با استفاده از آن ها مانع کم شدن نور صفحه لپ تاپ لنوو، خصوصا در اثر نقص های سخت افزاری شد. توصیه می شود به هیچ عنوان به جز در موارد خاص نور صفحه را روی حالت حداکثری قرار ندهید.

 علاوه بر این با استفاده صحیح از نمایشگر لپ تاپ و استراحت دادن به آن در بازه های زمانی مشخص، مانع بروز مشکلات احتمالی در آن شوید. هیچ وقت نباید صفحه نمایش را برای مدت زمان های بسیار طولانی روشن نگه داشت. بهتر است هر یک ساعت چند دقیقه به نمایشگر استراحت دهید.

 

 علاوه بر این توصیه می شود حتما میزان کنتراست صفحه را متناسب با نیاز تنظیم کنید تا از کم شدن نور صفحه لپ تاپ به مرور زمان جلوگیری نمایید. در نهایت هم حتما در صورت نیاز به تعمیرات سخت افزاری، این خدمات را در نمایندگی رسمی لنوو انجام دهید.

نحوه کم و زیاد کردن نور لپ تاپ در ویندوز 7

افزایش نور صفحه لپ‌تاپ در ویندوز 7 و دیگر نسخه‌ها نیز از روش‌ها و ترفندهایی استفاده می‌کند که بسیار ساده می‌باشد. شما می‌توانید از طریق “Windows Mobility Center” به راحتی و به هر مقداری که نیاز دارید، نور صفحه نمایش لپ‌تاپ خود را تنظیم کنید. برای این کار، پس از باز کردن منوی استارت، عبارت “Windows Mobility Center” را در کادر جستجو تایپ کنید. 

سپس از بین گزینه‌های نمایش داده شده، گزینه “Windows Mobility Center” را انتخاب کنید. حالا کافی است اسلایدر “Display brightness” را حرکت دهید تا روشنایی نمایشگر لپ‌تاپ خود را به میزان دلخواه تغییر دهید.

سوالات متداول درباره نور صفحه لپ تاپ

علت کم و زیاد شدن نور صفحه لپ تاپ چیست؟

کم و زیاد شدن نور صفحه لپ تاپ مربوط به  تنظیم نور صفحه لپ تاپ Lenovo یا ایسوس و یا هر برند دیگری است. این موضوع به دلیل عدم تنظیم صحیح نور نمایشگر اتفاق می افتد. اصلی ترین دلیل مشکل نصب نبودن ویا قدیمی شدن درایورهای شما است.

سوالی که مطرح می شود این است که، دانلود درایور تنظیم نور صفحه لپ تاپ چگونه است؟ این درایور را باید از کجا دانلود کنیم؟ پیشنهاد ما دانلودبرنامه Driver Reviver است؛ چرا که این برنامه به صورت خودکار به دانلود درایور تنظیم نور صفحه لپ تاپ پرداخته و مشکل را حل می‌کند.

در صورتی که با این برنامه مشکل حل نشد، احتمالا درایور اصلی کارت گرافیک شما به درستی نصب نشده است و باید بسته به مدل لپ تاپ خود به دنبال درایور کارت گرافیک باشید. برای یافتن درایور لپ تاپ خود مدل لپ تاپ را به اضافه عبارت ‘’ graphic driver’’ در گوگل جستجو کرده و درایور را دانلود و نصب نمایید.   

علت کم و زیاد شدن نور صفحه لپ تاپ
4/5 - (4 امتیاز)

38 پاسخ

 1. اما الان نمیدونم چرا دیگه نور صفحه ثابت شده و با کلید کاهش نور صفحه، نور کم نمیشه 🙁
  کسی راهکاری داره؟

 2. سلام دوستان.
  من ویندوز لپتاپم(lenovo z510) رو از 7 به 10 تغییر دادم، بعد از تغییر ویندوز، نور لپتاپ هنگامی که در حال شارژ بود خیلی خوب بود اما زمانی که از شارژ میکشیدم یه پرده نور کم تر میشد راه های مختلفی رو انجام دادم اما درست نشد. وقتی این مقاله رو خوندم حالت ریجستری رو امتحان کردم و واقعا درست شد. :))

 3. سلام لپ تاپ من لنوو هست وقتی خیلی روی صفحه دقت میکنم مخصوصا وقتی بک گراند سیاه باشه متوجه شدم که نور صفحه در حد خیلی کمی کم و زیاد میشه و این اتفاق موقع تکون دادن موس میوفته و خیلی این تغیرات کوچیکه اما دقت کنی معلومه،لطفا اگه کسی میدونه مشکل چیه راهنمایی کنه
  (به خاطر این نیست که صفحه به sleep میره و هم زمان که دارم باهاش کار میکنم این اتفاق میوفته)

  1. سلام واسه من باید چند بار خاموش روشن را کلیک کنم تا صفحه برای ۱ثانیه بیاد وبره چیکار باید کنم؟
   لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام منم لپ تاب لنوو دارم نور صفحش بااین روش که دوستمون گفتن درست شدممنون

 4. سلام
  من چندماه پیش روی لپتاپم چایی ریخته بود و بعد بیرون دادم خشکش کردن ولی دوباره خاموش شد
  الان بعد چندماه روشن کردمش دیدم روشن شد ولی نور صفحش به شدت کمه
  لپتاپمم ایسوس مدلtp550l

 5. علت کم نور شدن صفحه لپ‌تاپ lenovo
  سلام دوستان
  من لپ تاپ lenovo دارم و ویندوز 10 روش نصب کردم وقتی نور صفحه رو کم کردم دیگه نور صفحه زیاد نشد
  تعمیرگاه بردم به من گفت ویندوز رو ری استارت کن قبل از اینکه ویندوز بالا بیاد دکمه روشنایی رو چند بار بزن و نور صفحه رو زیاد کن
  و درست شد

  1. خدا خیرتون بده . همه راه امتحان کردم درست نمیشد..
   با این روش نور صفحم برگشت

  2. دمت گرم داداش دیونه شدم عالی هستی شمارتو بده. بخدا باهات رفاقت میکنم

  3. وای مرسی ری استارت کردم قبل از بالا اومدن ویندوز نور رو زیاد کردم درست شد خدا خیرتون بده

  4. بابا حلالت ریست کردم قبل اینکه بیاد بالا ویندوز نورشو تونستم زیاد کنم الهیی خیر ببینی

  5. سللم منم به همین مشکل خوردم چطوری نور صفحه رو زیاد کنم وقتی صفحه سیاهه؟! راهنمایی لطفا

   1. با دکمه تغیرات نور صفحه قبل از بالا اومدن ویندوز نور صفحه رو زیاد کنید.
    اگر جواب نداد و کلا صفحه تون سیاه بود باید به یک مرکز فنی نشونش بدید.
    اگر روشنایی صفحه در حدی هست که میتونید باهاش کار کنید درایور های کارت گرافیک و مانیتور رو آپدیت کنید و دوباره نصب کنید

  6. خیلی عالی بود ، هر کاری می کردم درست نمی شد.با این توصیه شما درست شد. خدا خیرتان بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *