نمایندگی لنوو
اشتراک گذاری

علل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو و راهکارهای رفع این مشکل

شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو که در میان تکنسین های فنی تعمیر لپ تاپ لنوو به برفکی شدن صفحه لپ تاپ نیز معروف است، یکی از مشکلاتی است که در صورت بروز می تواند نگرانی های زیادی برای کاربر ایجاد کند. اگر شما هم با این مشکل مواجه شده اید، ادامه این مقاله در شناخت دلایل و راهکارهای آن به شما کمک می کند. 

شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو اما تنها محدود به این مدل نبوده و ایرادی است که در لپ تاپ های تمامی برندها ممکن است رخ دهد. عوامل مختلفی می توانند موجب شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ لنوو شوند که بررسی دقیق آنها بر عهده تکنسین های ماهر مرکز تعمیرات است. 

اگرچه تشخیص دقیق علت بروز این ایراد نیاز به بررسی تخصصی دستگاه دارد، اما با توجه به این که شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ لنوو به محض روشن شدن رخ می دهد یا در حین کار با لپ تاپ تا حدودی می توان علت بروز این مساله را حدس زد. 

تکنسین های حاضر در واحد خدمات تعمیرات لپ تاپ لنوو در مرکز سخت افزار ایران برای تعمیر مانیتور شطرنجی لپ تاپ لنوو آموزش دیده اند و با تمامی عوامل بروز این مساله اعم از نرم افزاری و سخت افزاری و راهکارهای رفع آن ها آشنایی کامل دارند.

شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ لنوو

مهم ترین دلایل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو

شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ به این معنی است که تصاویر روی مانیتور به درستی نمایش داده نمی شوند و کاربر تنها قادر به مشاهده خطوط یا نقاط رنگی روی صفحه نمایش است. عوامل متفاوتی ممکن است موجب بروز مساله شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو و سایر برندها شوند. به طور کلی بیشترین احتمال مربوط به بخش پردازش تصویر و مسیر انتقال تصویر است. اما نکته مهم این جاست که بخش پردازش تصویر یکی از بخش های مهم لپ تاپ بوده و در صورت بروز هرگونه آسیب در این بخش باید سریعا و در اولین فرصت نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

تکنسین های متخصص در امر تعمیرات لپ تاپ لنوو اذعان دارند که منبع بروز مشکلات شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ لنوو در دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری دسته بندی می شود و مهم ترین نکته ای که به تکنسین ها برای پیدا کردن دقیق تر و سریع تر منبع اختلال کمک می کند دقت به زمان بروز این مساله است. منظور از زمان بروز این است که مساله شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ چه مدت پس از روشن کردن لپ تاپ رخ می دهد. در ادامه به برخی از مهم ترین دلایل بروز این مساله اشاره می کنیم.

خرابی کارت گرافیک

همان طور که احتمالا اطلاع دارید گرافیک مسئول بخش پردازش بصری و GPU لپ تاپ است. از همین رو در صورت شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو یکی از مظنون های اصلی بروز ایراد و اختلال در گرافیک لپ تاپ خواهد بود. اختلال در بخش گرافیک علاوه بر شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ لنوو می تواند منجر به قطع شدن کلی تصاویر نیز بشود. تکنسین های تعمیر کارت گرافیک می گویند که انواع مختلفی از خرابی ها می تواند در گرافیک رخ دهد که موجب بروز ایراد در بخش تصویر لپ تاپ شود.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین ایرادها وجود اتصالی در چیپ گرافیک یا سولفاته شدن آن است. علاوه بر آن داغ شدن بیش از اندازه گرافیک نیز می تواند موجب اختلال در تصاویر نمایشی و شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ لنوو شود. داغ شدن بیش از حد عموما در صورتی رخ می دهد که بخش خنک کننده یا همان فن نتواند عملکرد مناسبی در خنک کردن GPU از خود نشان دهد. داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ یک اشکال بسیار مهم بوده و می تواند به بسیاری از قطعات آسیب بزند، بنابراین باید پیش از از کار افتادن قطعات نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

ایراد در فلت لپ تاپ

یکی دیگر از عواملی که منجر به بروز ایراد شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو می شود ایراد در بخش فلت لپ تاپ است. در بخش های ابتدایی این مقاله عنوان شد که ایرادات بخش گرافیکی و مسیر انتقال تصویر می تواند موجب شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ لنوو شود. 

فلت در واقع همان مسیر انتقال دهنده تصویر است که به عنوان رابط بین گرافیک و ال سی دی عمل می کند. ایراد شایعی که ممکن است در فلت رخ دهد بروز اتصالی در این قطعه است که منجر به قطع شدن مسیر ارتباطی شده و در نهایت ممکن است به صورت شطرنجی شدن صفحه نمایش لنوو بروز پیدا کند.

از مهم ترین عواملی که موجب آسیب رسیدن به فلت می شوند آب خوردگی لپ تاپ لنوو یا پارگی این قطعه است. در صورت بروز ایراد در فلت باید این قطعه را برای تعمیر به دست تکنسین های فنی ماهر سپرد ( برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله ای که در همین زمینه تحت عنوان تعمیر فلت لپ تاپ لنوو در سایت در دسترس است مراجعه فرمایید).

اجرای بازی های سنگین

در برخی مواقع ممکن است کاربر در میانه اجرای یک بازی سنگین با شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو مواجه شود. این مساله نشان دهنده این است که ظرفیت پردازنده گرافیکی لپ تاپ توان پردازش بازی را ندارد. این مساله بیشتر در مدل های قدیمی تر و با گرافیک پایین تر رخ می دهد و لزوما به معنای بروز اختلال در گرافیک دستگاه نیست.

رفع مشکل شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ لنوو

بسته به این که منبع بروز ایراد شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو کدام بخش دستگاه است طبیعتا راهکار رفع آن نیز متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی که شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ لنوو به علت داغ شدن پردازنده گرافیکی رخ دهد برای رفع آن باید فن خنک کننده دستگاه تعویض یا تعمیر شود (تعمیر فن لپ تاپ). البته به طور کلی بهتر است که حتی در صورتی که فن خنک کننده دستگاه شما سالم است نیز در هنگام اجرای بازی ها و برنامه های سنگین از یک فن خارجی برای خنک کردن بیشتر دستگاه استفاده نمایید.

در صورتی که شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ لنوو به علت خرابی گرافیک رخ دهد باید این بخش را تعمیر کرد. عموما در وب سایت شرکت تولید کننده لپ تاپ خود می توانید با وارد کردن مدل لپ تاپ خود آخرین ورژن گرافیک آن را پیدا کرده و دانلود کنید. در صورتی که کمی تجربه در مباحث نرم افزاری لپ تاپ داشته باشید به راحتی قادر به رفع مشکل گرافیک لپ تاپ خواهید بود. خرابی فلت نیز مساله ای است که باید صرفا به دست کارشناسان فنی رفع شود و اکیدا توصیه می شود که افراد عادی از انجام آن خودداری کنند.

آپدیت کارت گرافیک

در بخش های پیشین گفته شد که یکی از روش های رفع مشکل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو آپدیت کارت گرافیک آن است. در این بخش می خواهیم روش انجام این کار را به طور مفصل توضیح دهیم. برای آپدیت کارت گرافیک جهت رفع مشکل شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ لازم به شرح زیر عمل کنید:

    1. ابتدا لازم است که مشخصات کارت گرافیک لپ تاپ خود را پیدا کنید. به این منظور ابتدا به قسمت start ویندوز رفته و عبارت Dxdiag را تایپ کرده و دکمه enter را بزنید. پس از آن در صفحه باز شده به تب دوم رفته و در قسمت مربوط به display مشخصات کارت گرافیک لپ تاپ خود را پیدا کنید.
    2. حال لازم است که روی گزینه device manager راست کلیک کنید تا گزینه های بیشتر برای شما به نمایش در آیند. از میان گزینه های مقابلتان باید گزینه update driver software را انتخاب کنید.
    3. در این مرحله در صورتی که لپ تاپ اتصال مناسبی به اینترنت داشته باشد کارت گرافیک آپدیت خواهد شد.

در صورت بروز مشکل در هر یک از مراحل کار می توانید جهت رفع مشکل با متخصصین حاضر در مرکز سخت افزار ایران به شماره 02162948 تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *