اشتراک گذاری

دلیل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ چیست و چطور می توان آن را برطرف کرد؟

آیا تاکنون برای شما هم پیش آمده که کیفیت تصویر در لپ تاپ تان پایین بیاید و مشکلاتی در آن مشاهده شود؟ صفحه نمایش لپ تاپ بخش مهمی از عملکرد دستگاه را در دست دارد و بروز اختلال در تصویر ارائه شده در آن می تواند کارکرد کلی دستگاه را تحت تاثیر قرار داده و حتی به نوعی کار با لپ تاپ را غیر ممکن کند. این مشکلات طیف وسیعی دارند و در برند های مختلف نیز دیده می شوند. برای مثال یکی از عمده مشکلاتی که کاربران لپ تاپ لنوو با آن مواجه می شوند، مشکلاتی است که در  ال سی دی لپ تاپ لنوو ایجاد می شود. اما یکی از شایع ترین مشکلی که کاربران لپ تاپ های مختلف اعم از برند لنوو با آن درگیر می شوند را بتوان مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ در نظر گرفت.

این خطوط در انواع حالت های عمودی، افقی، شطرنجی و دیگر حالت ها دیده می شوند. گاهی ماندگارند و گاهی نیز بعد از مدتی ناپدید می شوند. دلیل بروز این خطوط عمودی و افقی روی صفحه لپ تاپ بسیار متفاوت است و بر اساس دلیل بروز خطوط می توان راهکاری را برای رفع آن ها ارائه داد. دلیل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ شما هر چه که باشد، رفع مشکل ایجاد شده در نمایشگر دستگاه در اسرع وقت ضرورت زیادی دارد.

خط-خطی-شدن-صفحه-لپ-تاپ

مشکلات تصویر در صفحه نمایش لپ تاپ در چه حالت هایی دیده می شود؟

مشکلاتی که در تصویر و نمایشگر دستگاه های لپ تاپ دیده می شود، حالت های بسیار متفاوتی دارد. برای مثال گاهی تنها تصویر نمایش داده شده به صورت بهم ریخته و نامنظم است. گاهی اختلال تصویر به صورت خطوطی راه راه در صفحه نمایش ظاهر می شود. 

گاهی این خطوط رنگی بوده و گاهی نیز خطوطی سیاه و سفید ظاهر می شود. علاوه بر این این خط ها گاهی افقی و گاهی نیز به صورت عمودی هستند. در دیگر حالت ها رنگ صفحه تغییر پیدا می کند و گاهی نیز تصویر به صورت شطرنجی و تار عنکبوتی نمایش داده می شود.

نکته قابل توجه دیگر خصوصا در ارتباط یا خط خطی شدن صفحه لپ تاپ این است که گاهی این خطوط به صورت موقتی ظاهر شده و دائمی نیستند. در این حالت گاهی مواقع خطوط ظاهر می شود و ناگهان بدون انجام هر گونه تلاشی برای رفع آن ها، ناپدید می شوند. 

در مقابل نیز حالتی وجود دارد که این خطوط به صورت دائمی روی صفحه ظاهر می شوند. گاهی در ابتدا تعداد این خطوط عمودی و افقی روی صفحه لپ تاپ کم است و به تدریج افزایش پیدا می کند. لرزش یا ثابت بودن این خطوط نیز حالت دیگری است که می توان در لپ تاپ های مختلف از جمله لپ تاپ های برند لنوو مشاهده کرد.

چرا خطوط عمودی و افقی روی صفحه لپ تاپ ظاهر می شوند؟

این خطوط در حالت های متفاوتی دیده می شوند و در تمامی این حالت ها، خط خطی شدن صفحه لپ تاپ می تواند هم به دنبال اختلالات نرم افزاری در لپ تاپ باشد و هم ممکن است به دلیل بروز مشکلات سخت افزاری این خط ها در صفحه ظاهر شوند. 

در بسیاری از موارد بروز این حالت مربوط به اختلالاتی است که در ال سی دی دستگاه ایجاد شده است. به این ترتیب با تعمیر ال سی دی لپ تاپ می توان مشکل را برطرف کرد. اما در کنار اختلال در عملکرد ال سی دی، دیگر مشکلات و اختلالاتی که در دیگر قطعات لپ تاپ ایجاد می شوند نیز می تواند دلیل بروز خطوط عمودی و افقی روی صفحه لپ تاپ باشد. در ادامه به صورت جزئی تری دلیل بروز این مشکل را بررسی می کنیم.

خط خطی شدن صفحه لپ تاپ به دلیل بروز مشکلات نرم افزاری

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، گاهی اوقات اختلالات نرم افزاری دلیل بروز مشکلات متعددی است که در نمایشگر دستگاه با آن مواجه می شویم. مشکلاتی از جمله بروز خطوطی روی نمایشگر دستگاه ممکن است ریشه در اختلالات نرم افزاری داشته باشد. از جمله موارد عمده ای که می توان به عنوان عامل بروز این اختلال در نظر گرفت شامل موارد زیر می شود:

  • نصب کردن اشتباه درایور های گرافیکی ( کارت گرافیک و پردازنده گرافیکی لپ تاپ) ممکن است موجب بروز این خطوط روی صفحه نمایش لپ تاپ شود
  • به روز نبودن سیستم عامل دستگاه و درایور های گرافیکی نصب شده روی آن
  • استفاده نادرست از دستگاه و داغ شدن کارت گرافیک آن
  • بروز مشکل در کارت گرافیک و خراب شدن آن یا اتصال نادرست کارت گرافیک به مادربرد و اسلات

همان طور که مشاهده کردید زمانی که می گوییم خط خطی شدن صفحه لپ تاپ به دلیل اختلالات نرم افزاری ایجاد شده است، بیش تر منظور اختلالاتی است که در بخش گرافیکی آن اعم از کارت گرافیک یا پردازنده گرافیک لپ تاپ، ایجاد می شود.

راهکار های رفع مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ به دلیل مشکلات نرم افزاری

راهکار پیشنهادی برای رفع این خطوط بسته به دلیل بروز آن ها دارد. برای مثال در صورتی که مشکلات نرم افزاری دلیل بروز خطوط عمودی و افقی روی صفحه لپ تاپ باشد، باید با نصب مجدد و درست درایور کارت گرافیک یا پردازنده متناسب با مدل لپ تاپ لنوو مورد نظر یا به روز رسانی نسخه های موجود، مشکل ایجاد شده در تصویر را برطرف کرد. 

نکته ای که در این خصوص باید به آن توجه کرد این است که حتما درایور های نصب شده یا به روز رسانی شده باید مطابق با نوع سیستم عامل لپ تاپ مورد نظر باشد. قطعا نصب درایور های اشتباه خود موجب بروز مشکلات بیش تری خواهد شد و نمی تواند مشکل خط خطی شدن صفحه نمایش لپ تاپ را برطرف کند.

خط خطی شدن صفحه لپ تاپ

دلایل سخت افزاری که باعث خط خطی شدن صفحه لپ تاپ می شوند شامل چه مواردی است؟

مشکلات سخت افزاری متعدد نیز می تواند دلیل بروز این خطوط عمودی و افقی روی صفحه لپ تاپ باشد. در بیش تر موارد خراب شدن و از کار افتادن کارت گرافیک لپ تاپ، شل شدن اتصال آن و دیگر مشکلاتی که در این قطعه ایجاد می شود، اصلی ترین عامل سخت افزاری برای بروز این خطوط راه راه روی صفحه لپ تاپ است. از همه مهم تر خشک شدن چیپ GPU لپ تاپ در اثر استفاده بیش از حد و جمع شدن گرد و غبار و آلاینده روی این قطعه عامل دیگری است که باعث ظهور این خطوط می شود.

پارگی و خراب شدن فلت متصل به نمایشگر لپ تاپ نیز یک عامل رایج دیگر است که می توان برای خط خطی شدن صفحه لپ تاپ در نظر گرفت. اگر کابل متصل کننده فلت به صفحه نمایش لپ تاپ پاره شده یا قطع شده باشد، تصویر به درستی انتقال داده نخواهد شد و در نتیجه این امر، خطوط عمودی و افقی روی صفحه لپ تاپ نمایان می شود.

از جمله دلایل سخت افزاری دیگری که می توان برای ظهور این خطوط روی صفحه نمایش در نظر گرفت، خراب شدن ال سی دی لپ تاپ و مشکلات متعددی است که در این قطعه ایجاد می شود. اختلالات ایجاد شده در ال سی دی لپ تاپ های مختلف از جمله برند لنوو به دلایل متفاوتی می تواند رخ دهد. 

برای مثال می توان به آب خوردگی لپ تاپ لنوو اشاره کرد. زمین خوردن، نوسانات برقی و وارد آمدن ضربه به نمایشگر لپ تاپ، دیگر مواردی است که می تواند موجب خرابی ال سی دی شده که در نهایت شاهد خط خطی شدن صفحه لپ تاپ خواهیم بود.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دلایل سخت افزاری خط خطی شدن صفحه لپ تاپ

رفع خطوط عمودی و افقی با رفع مشکلات سخت افزاری دستگاه

در مقابل اختلالات نرم افزاری، رفع مشکلات سخت افزاری به راهکار های تخصصی تری نیاز دارد. اگر مشکل کارت گرافیک، ایراد سخت افزاری باشد، باید با مراجعه به نمایندگی تعمیر لپ تاپ لنوو مشکل را برطرف کرد. برای مثال شاید کارت گرافیک شل شود و نیاز به اتصال مجدد آن وجود داشته باشد یا این که حتی نیاز به تعویض یا تعمیر این قطعه باشد. 

برای کسب اطلاعات بیش تر در این خصوص می توانید به مقاله اتصال کارت گرافیک به لپ تاپ لنوو مراجعه کنید. در مواردی هم که مشکل از خشکی و کثیف شدن چیپ کارت گرافیک باشد، این قطعه نیاز به روغن کاری و تمیز شدن دارد که حتما این کار باید توسط افراد با تجربه و ماهر انجام شود.

اگر خط خطی شدن صفحه لپ تاپ مربوط به خرابی قطعات مرتبط با ال سی دی مانند فلت دستگاه یا خرابی خود ال سی دی باشد، نیاز به تعمیرات گسترده تر و کاملا تخصصی وجود دارد. تعمیرکاران حرفه ای با بررسی دلیل اصلی بروز مشکل در ال سی دی دستگاه و عیب یابی آن، اقدام به تعمیر یا تعویض آن می کنند. در نهایت با انجام این تعمیرات، مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ را برطرف می کنند.
3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *